حاضرین در سایت

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

زبان حرکات اسب

 آیا می دانید که سلامتی اسب به شرایط روحی آن بستگی دارد؟
 
 حسب اینکه اسب شما واقعا" سالم می باشد باید شاد و خوشحال باشد. علم امروز ثابت نموده که سلامتی جسم انسان به نحو قابل توجهی با شرایط روحی و روانی او گره خورده است.جالب است بدانید که این نکته در مورد اسب نیز صادق می باشد. حال چگونه میتوان دریافت که آیا اسب شما خوشحال می باشد یا نه؟ کافیست زبان حرکات بدن اسب را بدانید،منظور این نیست که با اسبتان صحبت کنید،می بایستی چهارچوبه فکر او را درک نمایید.به دنباله این مقدمه به بیان حالات مختلف صورت اسب خواهم پرداخت که  شما را در تعیین ودرک چگونگی وضعیت اسب خود با یک نگاه ،کمک خواهد کرد.در این رابطه همچنین شما زبان ویژه اسب را که بتوان بر اساس آن ترجمانی را از حالت اسب داشته باشید، درک خواهید نمود.فهم زاویه ای که اسب از طریق آن دنیا را می بیند کلید مهمی در فراهم کردن محیطی شاد و مفرح خواهد بود.اسب بعنوان حیوانی اجتماعی بهنگامیکه تحت تنش ناشی از تنهایی و عدم داشتن مصاحب قرار می گیرد،شادابی خود را از دست می دهد. در این رابطه اسبانی که در حسرت داشتن همراه و ملازم هستند بسادگی دچار ترس و وحشت می شوند زیرا که در طول دوران تکامل خود بطور مداوم بعنوان حیوانی مطرح بوده اند که شکار می شده اند.چرا کردن بخش ذاتی از اسب بوده که بطور کامل توسط او نشان داده می شود.این مهم، که توسط طبیعت در آن نهادینه شده است او را قادر خواهد ساخت که تقریبا" 18 ساعت در روز غذا خورده و از این طریق بمقدار کافی مواد غذایی برای زنده ماندن کسب نماید.در این راستا دستگاه گوارش اسب جهت سالم ماندن ضروری است بطور دایم کار کند و برای تامین این نیاز چرانیدن علوفه کافی سه مرتبه در روز بسیار حایز اهمیت می باشد.حرکت، یکی دیگراز نیاز های فطری اسب بوده که امروزه در مقایسه با زمانهایی که بطور وحشی زندگی می کرده است بشکلی از او گرفته شده است. اسبان در طول کیلومترها حرکت در روز آنهم در مراتع باز و گسترده جهت پیدا کردن علوفه ،بدنشان توسعه نموده و روی این اصل نیاز به ورزش فراوان، امری کاملا" طبیعی است.تامین نکردن بعضی از این نیازها ،سرانجامی نامطلوب از نظر رفتاری بویژه بهنگام اقامت در اصطبل بهمراه خواهد داشت.گاز گرفتن لبه های آخور،تکان دادن سر به طرف راست و چپ ،کوبیدن پا به زمین ،مثالهایی از این رفتارهای عصبی اند که نمیتوان آنها را در مقایسه با آنچه که طبیعت برای آنها در زمینه کسب جیره غذایی، حرکت و انگیزه های دیگر فراهم آورده است،مشاهده نمود. دیگر رفتارهای عصبی که کمتر مساله ساز می باشند نیز می توانند بهنگامیکه اسب خوشحال نمی باشد، تظاهر نمایند.سر زدن،بر روی نوک سم ها بلند شدن و بیقراری در هنگام ایستادن مثالهایی در این زمینه می باشند.فهمیدن اینکه چه بلایی سر اسب شما آمده است و چه عواملی باعث این بد رفتاری شده است کلید حل این مشکل می باشد.با شما در این رابطه صحبت خواهیم کرد.


 


 شیوه های برقراری ارتباط با اسب:


اسب حیوانی است اجتماعی و همچون سایر مخلوقات،از روشی خاص و در عین حال ظریف برای برقراری ارتباط با دیگر اسبان و سایر موجودات هستی استفاده می نماید. همانطور که می دانید ارتباط انسانها با یکدیگر کلامی می باشد. اما اسبان از طریق تغییر دادن حالت صورت و حرکات بدن  آنچه را که در ذهن خود دارند به دیگران منتقل می نمایند.                                                                                                                             

حالتهای مختلف صورت اسب : 

                                                                                 

شما بعنوان مالک اسب، فقط بایک نگاه باید دریابید که آیا اسبتان آرام است؟ احساس خطر می کند؟ ترسیده و یا آماده حمله میباشد؟ هرگاه توانستید حالتهای صورت اسبتان را از یکدیگر متمایز کنید و مفهوم آنها را درک نمایید، قادر خواهید بود به وضعیت جسمی – روحی اسب خود پی ببرید.   در ادامه این وجیزه تلاش خواهد شد حالتهای مختلف صورت اسب را که اکثراوقات از خود بروز می دهد و اینکه هر یک به چه معناست و چه عواملی ممکن است باعث آن شده باشد، بیان شود.  


          


آرامش :


اسبانی که سالم و خوشحال می باشند ، اغلب اوقات آرام هستند، بخصوص در حین غذاخوردن،تیمار شدن و یا حتی در زمان سواری دادن.در این حالت، گوشهای خود را بسمت عقب نگه داشته، نگاهی آرام و متین داشته و سرشان نه به سمت بالا و نه به سمت پایین بوده بلکه در یک حد وسط نگه می دارند.


 


وحشت زدگی :


با ورد به یک محیط متفاوت ،ترس بر اسب غلبه می نماید. در چنین شرایطی ، گوشهای خود را سیخ کرده و متمایل به جلو نگه می دارد. نگاهش را به هر چیزی که در اطرافش توجهش را جلب کند، خیره نموده و سرش را در حد وسط نگه میدارد. 


 


اضطراب :


از آنجاییکه اسب در طبیعت توسط دیگر حیوانات ، مورد شکار قرار میگیرد، لذا بطور مداوم استرس اینکه مبادا مورد حمله قرار گیرد را با خود دارد. در این حالت گوشهایش را به سمت آنچه که از آن وحشت کرده است خم نموده، سرش را بالا نگه داشته و سفیدی چشمانش را نمایان می سازد. گاهی اوقات حتی می توان عضلات گردنش ر ا که جمع نموده است را به وضوح مشاهده نمود .البته این علائم در مورد اسبانی که بیمار بوده ، از دیگر حیوانات ترسیده اند و یا حتی از صاحب خود در حین تیمار وحشت نموده اند نیز مشاهده می شود. 


                               

تهاجم :


اگر اسب گوشهای خود را به سمت دمش متمایل کند و بینی اش را به شکل مستطیل در آورد و دندانهایش را نمایان کند ، باید مراقب نمود زیرا ممکن است حمله کند. برخی اسبان ذاتا" بد خلق بوده و هیچ کس را دوست ندارند و یا فقط اسبان و افراد خاصی را دوست میدارند. اما سایر اسبان ،هنگامی که دچار درد شده و یا ترسیده اند، بد خلقی می کنند. به هر حال در چنین شرایطی باید کاملا" هوشیار بود زیرا بسیار خطرناک می باشند. باید سعی نمود عوامل ایجاد کننده این وضعیت را شناسایی نموده و با یک مربی با تجربه مشورت کرده تا این مشکلبرطرف شود.     

زبان حرکات بدن اسب :    

                                                                                      

اسب علاوه بر تغییر در حالت صورت ، با حرکات بدن ،آنچه را که در ذهن داشته و نیز شرائط روحی –روانی خود را بیان می دارد.حال به بیان چند رفتار اسب و تفسیر آن می پردازیم .     

                 

گاز گرفتن :


اسب به گاز گرفتن دیگر اسبان علاقه نشان می دهد ،حتی می توان آن را یک نوع بازی و سرگرمی در آنها تلقی نمود.توجه داشته باشید که گاهی اوقات انسانها را نیز گاز می گیرند که صورت خوشی ندارد. البته هنگامی که اسب بیمار باشد نیز تمایل به گاز گرفتن دارد.          

                                                             

لگد زدن :


اسب در هنگام بازی، خشم ،بیماری و یا برای دفاع از خود لگد می زند. مراقب باشید، بهنگام تیمار کردن نیز ممکن است لگد بزند.  

                                                                

کوبیدن پا به زمین :


وقتی اسب عصبانی،خوشحال،کسل و یا بیمار باشد پایش را به زمین می کوبد. اگر اسبی از گله جدا شده و وارد گروه جدیدی شود نیز همین حرکت را انجام می دهد.باید توجه داشت که کوبیدن پا به زمین یکی از مشخصه های دل درد است. اگر بهمراه این علامت ،سایر نشانه های دل درد نیز مشاهده شود هر چه سریعتر باید به دامپزشک مراجعه شود.


هل دادن :


این حرکت نیز یکی از راههای انتقال پیام در اسب می باشد. وقتی گروهی از اسبان مشغول خوراک خوردن هستند و یا یک مسیری را طی می کنند ،اسبانی که از نظر جثه از سایرین قویتر می باشند، دیگران را هل داده و از مسیر خارج میسازند.بعضا" حتی مربی خود را در حین آموزش و یا فردی که مشغول تیمار کردن است را نیز هل می دهند.   


صدا در آوردن :


اسبان جهت ارتباط با یکدیگر اصوات متنوعی را از خود تولید می نمایند. بعضی از اسبان این صداها را جهت ارتباط با انسانهای موردعلاقه شان نیز در می آورند.این صداها شامل شیهه ظریف (صدایی ریز مانند زوزه کشیدن ) ، شیهه با تون نسبتا" بم که بیشتر اشخاص با آن آشنا هستند ،صدای خنده مانند که از ته گلو بیرون آمده، صدایی شبیه صدای خنده با لبان بسته و جیغ زدن که صوتی کوتاه و تیز است.اینها اصواتی  هستند که غالبا" اسب از خود در می آورد و بسته به شرایطی که در آن قرار دارد، این صداها می توانند بیانگر آرامش و یا هیجان در اسب باشد.