حاضرین در سایت

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
خطا
  • [sigplus] Critical error: Image gallery folder sleep is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

برداشت روزانه از فعالیت اسب

[sigplus] Critical error: Image gallery folder sleep is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

 

برداشت روزانه از فعالیت اسب


اگر مدت زمان زیادی را با اسب خود بگذرانید، این فرصت بدست خواهد آمد که تمام حرکات آن را زیر نظر داشته باشید. به عنوان مثال اسب به هنگام چرا کردن  در کنار  سایر اسبان کارهای ذیل را انجام می دهد.


غذا خوردن 


اگر خوراک به میزان کافی فراهم باشد ،اسب قادر است که 18 ساعت در روز خوراک بخورد. اما اگر در یک جایگاه کوچک نگهداری شود و ساعاتی که خوراک در دسترس او قرار می گیرد کم باشد، اغلب اوقات اسب را ایستاده و در حالی که به اطراف زل زده است، خواهید دید. همچنین بعضی ازآنها ،رفتارهای عصبی مثل گاز گرفتن لبه آخور ویا این پا و اون پا کردن از خود بروز می دهند.اغلب اسبان میلی به غذاخوردن ندارند.


خوابیدن


اگراسب در جایگاه خود احساس امنیت و آرامش نماید، روزانه پانزده دقیقه روی زمین و چند ساعتی را ایستاده می خوابد.


رفتارهای متقابل 


اسبان معمولا"زمان کوتاهی را به لیسیدن،بازی کردن وشوخی با دیگر اسبان می گذرانند.
خالی از لطف نمی باشد که به  نکات اساسی در ارتباط با خوابیدن پرداخته شود.


عادتهای خوابیدن 

images2

 

باید بخاطر داشت که اسب در حالت ایستاده نیز می خوابد اما

نه همیشه. البته برای یک خواب خوب و کافی  همچون سایر

پستانداران نیاز به خوابیدن به حالت دراز کش برروی زمین

دارند. در چنین حالتی آنها پاهایشان را زیر خود جمع کرده و

چانه شان را روی زمین قرار می دهند. بهنگام خوابیدن در

حالت درازکش در مقایسه با ایستاده، تنفس سطحی و خواب

عمیقتری دارند.و بالعکس اسبان در حالت ایستاده از خواب

سبکی برخوردار می شوند. در این وضعیت دستگاه نگهدارنده

در سیستم عضلات اسکلتی اسب باعث می شود تا پاها در یک وضعیت مناسب ثابت گردند تا اسب بتواند بصورت ایستاده بخوابد.{gallery}sleep{/gallery}اسبان بیمار بسته به اینکه درگیر چه مشکلی هستند ممکن است بیشتر و یا کمتر بخوابند. طبیعت اسب به گونه ایست که تحرک و راه رفتن از نیازهای اساسی آن می باشد. اگراسب را بهنگام چرا تحت نظر داشته باشید ملاحظه خواهید نمود که تنها به یک قسمت اکتفا نمی کند بلکه  دایم از یک محل به محل دیگر می رود. جنب و جوش اصلی ترین رکن سلامتی اسب می باشد. راه رفتن باعث مصرف انرژی  می شود، حتی اگر  کند باشد.اگر مانع از راه رفتن اسب شوید علاوه بر اینکه انرژی در بدنش ذخیره شده و چاق می شود، با مشکلات اندامهای حرکتی نیز مواجه خواهد شد.زیرا مفاصل ،تاندونها و رباطات تحرک لازم را ندارند.از طرف دیگر،حرکات روده  به میزان راه رفتن اسب بستگی دارد. به همین دلیل اسبانی که فضای کافی جهت راه رفتن و جنب و جوش دارند،کمتر  دچار عارضه دل درد میشوند.بنابراین اگر اسب در یک محوطه کوچک نگهداری  شود حتما"تمرینات ورزشی روزانه را به عنوان یک امر ضروری و مهم باید در نظر داشت.در چنین وضعیتی باید آنها را به فضای باز برده و فرصت کافی به آنها داد تا آزادانه راه روند و یا حتی مورد سواری قرار بگیرند.مدت زمان لازم راه رفتن، از یک اسب به اسب دیگر متغیر است.اگر این فرصت برای آنها تامین نشود به دلیل اینکه انرژی آنها تخلیه نمی شود، بدرفتاری نموده و عصبی می شوند.اسبان مریض اغلب کسل و بی حال هستند و هیچ تمایلی به راه رفتن و ارتباط برقرار کردن با دیگر اسبان ندارند.البته گاهی اوقات نیز فعالیتشان نسبت به حالت عادی بیشتر می شود.بعضی اسبان بهنگام درد بسیار خطرناک می شوند. انسانها ازبودن کنار اسبان لذت می برند، البته نه همیشه! گاهی اوقات بعضی حرکات آنها برای انسانها خوشایند نمی باشد وحتی خطرناک نیز است.همانند یک کودک نوپا که قدرت بیان ندارد ،اسب نیز با رفتارهایش آنچه در درون خود دارد را ابراز می نماید که طبیعتا" بعضی از این رفتارها نامناسب و آسیب رسان می باشند. تمام رفتارهای یک اسب علت مشخصی دارد. شناخت اینکه چه عواملی باعث بروز بدرفتاری در اسب می شود به ما کمک می نماید تا از بروز چنین رفتارها جلوگیری کنیم .اسبان وقتی حس خوبی ندارند بد رفتاری می کنند حال این حس منشا روحی داشته باشد یا جسمی. در ادامه به عوامل بروز رفتارهای نابهنجار خواهیم پرداخت.