حاضرین در سایت

ما 3 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مراقب سلامتی اسب خود باشید

 

اگر شما مالک اسب هستید و یا مسیولیت مراقبت از اسب بعهده شما می باشد مسلما" خواهان سلامتی  این  حیوان  دوست داشتنی  می باشید. هیچ چیزی برای شما نارحت کننده تر از این نیست که شاهد بی حالی و یا بیماری اسب خود باشید.اگر می خواهید  اسب شما از نظر جسمی و روحی سالم و شاداب باشد،باید با عواملی که به اسب شما آسیب می رساند شناخت کافی داشته باشید. در این رابطه اسبان نیازمند به مراقبت های پیشگیرانه و تغذیه مناسب می باشند.این دو فاکتور از مهمترین  نکاتی هستند  که باید   حتما" به آن توجه خاص مبذول داشت. شما با رعایت این دو نکته و اجرای صحیح  آن از بروز  بسیاری از  مشکلات  جلوگیری  خواهید نمود.البته در صورتی که اسب شما بی حال و دچار عارضه ای شده باشد،شناسایی سریع نشانه ها و اقدام بموقع در ر فع و  رجوع این بیماری، از اهمیت بالایی برخوردار است.در این وجیزه ، هدف این است که شما با اصول سلامت و تغذیه اسب آشنا شوید.

شناخت نشانه های یک اسب سالم:


اگر  می خواهید اسبی سالم  داشته باشید، باید علایم  یک اسب سالم  را نیز بدانید.بطوریکه  درک و شناخت  این علایم  بسیار مهم است. یک اسب سالم دارای نشانه های زیر است :
 
دمای طبیعی بدن:  دمای طبیعی بدن اسب بایستی بین 37.5 تا 38.5 درجه سانتیگراد باشد.
 
رنگ لثه طبیعی:  مخاط لثه اسب خود را نگاه کنید ، مخاط لثه ها  باید مرطوب و  صورتی رنگ باشد.  توجه داشته  باشید  که رنگ سفید و قرمز تیره یا آبی  تیره حکایت از غیر طبیعی بودن دارد.


 صدای روده:  صدای  روده  اسب  هنگامی  که  با  گوشی  صدای  روده  را  گوش  می نمایید  و  یا  نزدیک  به  شکم   قرار دارید  باید  از قسمت خلفی شکم بگوش برسد.


مدفوع طبیعی مدفوع اسب شما باید گرد و شکل گرفته باشد نه شل وروان و یا خشک.


اشتهای طبیعی:  هنگام خوراک خوردن اسب را تحت نظر داشته باشید. بایستی با اشتیاق غذا بخورد.


ضربان قلب طبیعی هنگامی که اسب  در حال  استراحت است ، انگشت  خود  را زیر  گردن  آن  گذاشته  و به شمارش  ضربان بپردازید.این تعداد باید بین  26 تا 44 ضربه در دقیقه باشد.


 تنفس طبیعی:  وقتی شما تعداد تنفس اسب خود را شمارش می نمایید باید بین 8 تا 16 مرتبه در دقیقه  باشد.


رفتار آرام:  در شرایط طبیعی و آرام ، اسبتان  باید آرام  و راحت باشد نه  مضطرب و  پریشان.


چشمهای روشن:  چشمهای اسب باید شفاف روشن و باز باشد بدون هیچگونه قرمزی ،خماری و یا ریزش فراوان اشک.


پوست شفاف در فصول بهار و تابستان پوست اسبتان باید شفاف و براق باشد.


 وزن مناسب :  اسب شما باید وزن مناسب داشته باشد ،نه چاق و نه لاغر.