حاضرین در سایت

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

رفتارهای نابهنجار اسب را به موقع تشخیص داده و درمان کنید

 

رفتارهای نا بهنجار اسب را به موقع تشخیص داده و درمان کنید


همانطور که اسب برای صاحبش خوشحالی و نشاط می آورد، ممکن است مشکلات زیادی را نیز بوجود آورد.مانند کودکان، اسب قادر به صحبت کردن نمی باشد تا نیاز ها و احساسات خود را بطور شفاهی بیان دارد،لذا سعی می کند با رفتارهایش خواسته ها ، درد ها و حتی مشکلات روانی خود را بروز دهد.بنابراین رفتارهای یک اسب بسیار متنوع می باشد.درک مشکلات روانی خود را بروز بدرفتاری اسب شده است اولین قدم جهت حل مساله می باشد.دربسیاری از موارد رفتارهای نابهنجار اسبان منشا جسمی یا روحی دارد.


علت یابی رفتارهای اسب


تصور کنید در محیطی کار می کنید که صاحب کار شما هیچ توجهی به وضعیت جسمی-روانی شما ندارد.تحت هر شرایطی می بایست در محل کار حاضر شوید حتی اگر بیمار باشید.ممکن است که شما برای مدتی وظایف خود را انجام دهید،اما سرانجام اعتراض خواهید کرد و نارضایتی خود را به اشکال مختلف بیان خواهید نمود.حال در مظر بگیرید که مجبور باشید در اطاقی کوچک به تنهایی زندگی کرده و فقط برای مدت کوتاهی بتوانید از هوای آزاد استفاده نمایید.یقیناً پس از مدتی تبدیل به یک فرد عصبی و افسرده خواهید شد.هردوی این شرایط بیانگر حقیقت زندگی اسبان می باشد و از آنجاییکه قادر به بیان احساسات خود نیستند، رفتارهای خشونت آمیزی از خود نشان می دهند.در این شرایط وظیفه شما بعنوان صاحب اسب این است که منشا بدرفتاری اسب را چه جسمی و یا روحی تشخیص داده و آنرا علت یابی نموده و به بهترین نحو برطرف نمایید و حتی در صورت لزوم از یک دامپزشک و یا مربی با تجربه کمک گرفت.


عادتهای بد رفتاری


بد رفتاری های اسب غالباً به دو شکل رفتارهای دفاعی و عصبی می باشد که منشا آن روحی و یا درد در یکی از اعضای بدن اسب می باشد.در ادامه به بعضی از رفتارهای رایج که اسبان از خود بروز می دهند اشاره خواهد شد.


پرخاشگری


اگر رفتارهای پرخاشگرانه از اسب مشاهده نمودید،بدانید که عامل فیزیکی باعث آن شده است.در این حالت ، حتی در زمان خوراک دادن، سواری دادن، راه بردن و ... پرخاشگری را باید انتظار داشت.بعنوان مثال یکی از اسبداران با تجربه اینگونه بیان می دارد که با انتقال اسب خود جهت آموزش به مکانی جدید، بدرفتاری اسب او برطرف شده است.پس از بررسی به این نتیجه رسید که جایگاه نگهداری قبلی طوری بوده که اسب بخوبی نمی توانسته خوراک بخورد و برهمین اساس همیشه گرسنه بوده است و همین نکته باعث بروز رفتارهای عصبی می شده است. البته وجو درد در یکی از اعضای بدن نیز منجر به بد رفتاری خواهدشد،بخصوص به هنگامی که قصد سواری مد نظر باشد.


قوز کردن


اسبان تنبل تمایلی به سواری دادن ندارند و غالباً قوز می کنند.البه اسبان پرانرژی، اسبانی که بخوبی آموزش داده نشده ند و یا در قسمت پشت، پاها و یا گردن احساس درد داشته باشند نیز قوز می کنند.


طفره رفتن از سواری دادن


اگر اسب در ناحیه پشت خود، پاها یا گردن درد داشته باشد از سواری داد طفره می رود.به این شکل که بهنگام نزدیک شدن به آن ، دم خود را تکان داده و از شما دوری می کند و به این طریق حس ناخوشایند خود را به شما بیان می دارد.


عقب عقب رفتن


اکثر اسبانی که عقب عقب می روند یا خوب آموزش ندیده اند و یا به این طریق می خواهند سوار کار را بترسانند.البته گاهی اوقات اسبانی که درد داشته و یا زین نامناسب داشته باشند و یا دندانهای سالمی نداشته باشند نیز عقب عقب می روند.


عدم تمایل به حرکت


ازدلایل عدم تمایل به حرکت در اسب می توان به احساس درد در پاها، پشت، گردن و یا سایر اعضای بدن اسب اشاره نمود.قابل ذکر است که بعضی اسبان به علت تنبلی و یا عدم آموزش خوب و کافی میلی به تحرک ندارند.اصلاح سم نامناسب هم شوق و علاقه اسب به راه رفتن را از او سلب می نماید.


جن زدگی


جن زدگی در تمامی اسبان امری متداول می باشد.اما بعضی از اسبان بیشتر از سایرین به این حالت مبتلا می شوند.علت این امر وجود درد در ماهیچه قسمت پشت اسب می باشد که می توان با انجام یک دوره فیزیوتراپی،آرامش جسمی-روانی اسب را به او برگرداند تا به زندگی عادی و طبیعی خود ادامه دهد.


رفتارهای عصبی غیز عادی


در این قسمت به رفتارهای عصبی غیر عادی و دلایل بروز آنها پرداخت می شود.منشا این رفتارها می تواند ژنتیکی و یا ارثی باشد بطوریکه بهنگامیکه اسب تحت استرس می باشدبروز می نماید.


تندتند و با ولع غذا خوردن


وقتی که اسب بسیار گرسنه باشد، تندتند و بدون اینکه خوب غذا را بجود آن را می بلعد و همین امر ممکن است منجر به انسداد در مری یا در روده اسب شود.


گاز گرفتن اشیا


یک رفتار عجیب و غریب و در عین حال بسیار شایع در اسبان، گاز گرفتن می باشد که ناشی از اختلال درونی می باشد.در این حالت اسبان حصار اطراف اصطبل و یا درب اصطبل را بین دو دندان گرفته، گردن خود را خم کرده و عضلات گردن و صورتشان را سفت و کشیده کرده و با نقبض کردن حنجره خود ، هوا را به داخل معده خود وارد می نمایند.ورود هوا به داخل معده منجر به ترشح اندورفین در داخل بدن شده و باعث ایجاد آرامش می شود.یکی از عمده تریندلایل گاز گرفتن، افسردگی شدید می باشدکه ممکن است به دندانهای پیشین اسب آسیب برساند.


قدم زدن


در این حالت اسبان دایماً به دور اصطبل را می روند.قدم زدن بیشتر در اسبانی که در فضای بسته نگه داشته می شنود،مشاهده می شود.گاهی نیز اسبانی که در چراگاه هستند به هنگام عصبی شدن شروع به قدم زدن می کنند.این رفتار باعث آسیب رساندن به پای اسب می شود.


این پا و آن پا کردن


اسبها بهنگام خستگی زیاد و یا اضطراب فراوان،آرام و قرار خود را از دست داده و در حالت ایستاده بطور مداوم این پا و آن پا کرده و سر خود را به این طرف و آن طرف می چرخانند.این رفتار ممکن است به پای اسب آسیب برساند.


مکش هوا

این رفتار شبیه گاز گرفتن می باشد.اسب سطحی افقی را بین دندانهایش گرفته، گردن خود را خم کرده، هوا را بلعیده و شروع به ناله می نماید و یا ممکن است هوا را به درون نای خود بکشد بدون اینکه چیزی را بین دندانهایش بگیرد.معمولاً اسبانی که افسرده می باشند و یا طی روز مواد خوراکی خشبی در جیره منجر به دل درد در اسب شده و درد ناشی از ان، مکش هوا را بدنبال خواهد داشت