حاضرین در سایت

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

سخن مدیرعامل بخش اول

 

سخن مدير عامل

بخش اول 

اسب علیرغم جثه بزرگ و قدرت ذاتی موجودی ظریف و پیچیده در مجموعه خلقت می باشد و روی این اصل صاحبان اسب بیشتر از صاحبان دیگر حیوانات همراه با انسان چون سگ و گربه خود را ملزم به کسب دانش و مراقبت از سلامتی حیوانشان می دانند. زیرا به هنگامی که اسبی بیمار می شود نه تنها باعث نگرانی و اضطراب می گردد بلکه هزینه نسبتا" بالایی را نیز با خود بهمراه می آورد. در راستای حفظ و مراقبت از سلامتی اسب مسأله تغذیه به عنوان کلید حیاتی در شرایط فیزیولوژی مطلوب مطرح بوده بطوریکه هر گونه تغییر در رفتا ر تغذیه ای می تواند بعنوان یک ارزش در پیشگویی اختلال یا بیماری حادث ، مورد توجه قرار گرفته و به مراقبت پیشگیرانه کمک نمایید.امور مرتبط با تغذیه و مدیریت برای خوراک دهی به اسب و سایر حیوانات واقع در این گروه (پونی، قاطر و الاغ) به شیوه ای مناسب و صحیح باید صورت گیرد.

امروزه با توجه به گوناگونی نحوه استفاده از این حیوان بر اساس اهدافی که صاحبان آنها دنبال می کنند ،از تغذیه می توان تلفیقی از علم و هنر نام برد.در این راستا از نظر علمی داشتن درک صحیح از مفاهیمی چون اقلام خوراکی، رفتار خوراک دادن، فیزیولوژی گوارش مواد غذایی و سودمندی آنها در فرایند گوارش از یک سو و تنظیم جیره غذایی بر اساس اینکه اسب در چه مرحله ای از رشد قرار دارد و نوع فعالیت آن، از سوی دیگر، اهمیتی خاص پیدا می کند. در یک باور کلی کمبود هر یک از مواد مغذی و یا بالا بودن آنها در جیره تاثیر و نقش مهمی در سلامتی و بویژه دوران نقاهت دارد.اگرچه درک امروزی ما در این زمینه در مقایسه با بدنه دانش علم تغذیه در اسبان که ضامن سلامتی آنها می باشد، با سوالات زیادی مواجه است ولی با ارایه هنر تغذیه در اسب می توان مدیریت نحوه خوراک دادن که بیشتر شکل انفرادی بخود می گیرد را هدفمند ساخت.

شایان ذکر است که در جزییات هنر تغذیه به طرف دیگر این معادله که انسان قرار می گیرد، باید توجه داشت زیرا در نهایت این صاحبان اسب، مربیان و مدیران اصطبل هستند که مسوولیت چنین مدیریتی را عهده دار می باشند.ما عمیقا" بر این باور هستیم که در یک مدیریت صحیح تغذیه ،کاربرد یافته های مبتنی بر شواهد ، محرک عمده ای خواهند بود در پردازش این سایت و در جهت خلاصه نمایی آنچه که امروز دانش و هنر مدیریت در تنظیم جیره غذایی و نحوه خوراک دادن، آنهم بر پایه سنتز اطلاعات متکی بر دانش به روزتغذیه استوار گردیده است.سعی ما بر این است در این سایت با ارایه روش صحیح علمی –کاربردی تغذیه اسب مبتنی بر دانش و تجربیات، شما عزیزان را در حفظ و نگهداری این حیوان همراه راهنمايی نماییم. در این راستا تلاش بر این است که با زبانی ساده و دقیق به شرح موضوعات نسبتا" پیچیده در رابطه با تغذیه و مراقبت از سلامتی اسب پرداخته شود بطوریکه بتوان بر اساس هرگونه تغییر در رفتار تغذیه ای به مراقبت پیشگیرانه کمک نماید. امید بر این است که با بازدید از این سایت و خواندن مطالب بهره برده تا اسب شما زندگی سالم و شادابتری را تجربه نماید.

فاطمه زارع - مدیر عامل