حاضرین در سایت

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

به مراقبتهای روزمره خود سرعت بخشید..

 
 


 "به مراقبتهای روزمره خود سرعت بخشید"


پیشگیری بهتر از درمان است:


این جمله در همه موارد و بخصوص در مورد اسب که هزینه های درمانی آن بالاست، بسیار مهم میباشد. بهنگامیکه اسبی بیمار می شود،حس ناخوشایندی در صاحب آن و نیز خود اسب ایجاد می گردد.مهم ترین وظیفه شما بعنوان صاحب اسب در این اََست که به بهترین شکل ممکن از اسب خود مراقبت نمایید.در ادامه این وجیزه به راهکارهای عملی خوبی اشاره خواهد شد تا بدانید که چگونه در این ارتباط با دامپزشکان همراهی نموده تا بدین ترتیب سلامتی اسبتان تامین گردد.فراهم نمودن محل زندگی مناسب،نحوه غشو کردن،روشهای مراقبت از سم و محافظت در برابر انگل ها از نکات کلیدی در تامین رفاه و آسایش اسب بشمار می روند.


همراهی خوب با دامپزشک،ضمانت بخش مراقبت خوب از اسب می باشد:


پس از شما، نزدیکترین فرد به اسب، دامپزشک می باشد. او به هنگام بیماری،اسبتان را معاینه نموده و در صورت نیاز به درمان می پردازد . به دامپزشکتان این اطمینان را دهید که بخوبی مراقب سلامتی اسبتان می باشید و در صورت بروز هرگونه مشکلی، سریعا" ایشان را مطلع می سازید و نیز دستوراتش را بخوبی اجرا می کنید. در این راستا انتخاب یک دامپزشک حاذق و باتجربه بسیار مهم است و باید سعی نمود که بهترین دامپزشک را بدون وارد شدن هرگونه خللی در حق ویزیت،انتخاب نموده و از طرفی تمام آزمایشات سالانه، جهت کنترل سلامتی اسب درنظر گرفته شود.


انتخاب دامپزشک، اقدامی مهم و سرنوشت ساز:


انتخاب دامپزشک اسبتان بهمان اندازه که انتخابپزشک برای انسان اهمیت دارد، باید مورد توجه قرار گیرد. همانند پزشکان، دامپزشکان نیز ممکن است هر یک در زمینه ای خاص مهارت داشته باشند، بعضی ازآنها ممکن است رفتار مناسبی داشته باشند، بعضی از نظر تشخیص بسیار قوی هستند و برخی نیز نسبت به دیگر دامپزشکان باتجربه تر می باشند. این انتخاب به سلیقه شما بستگی داشته که چه نکته ای در این ارتباط برای شما مهم است. هر چند که ممکن است اسب شما سالم بنظر آید نبایدمنتظر بود تا بیمار شده و آنگاه بدنبال انتخاب دامپزشک رفت. انتخاب عجولانه دامپزشک اصلا" کار عاقلانه ای نیست بخصوص اگر بطور ناگهانی در نیمه های شب اسبتان بیمار گردد.


تحقیق و پرس و جو در مورد دامپزشک:


تا آنجایی که ممکن است با دامپزشک علاقمند به اسب همکاری نمایید. شخصی که مهارتهای لازم در زمینه تشخیص و درمان بیماریهای اسب را داشته باشد. اگر نتوانستید یک فرد حاذق در این زمینه را بیابید، دامپزشکی را انتخاب نمایید که حداقل اطلاعات دامپزشکی در زمینه اسب راداشته باشد.بمنظور گزینش فرد مناسب،حتما تحقیق و پرس و جو نمایید. بهترین و مهم ترین کاری که لازم است صورت گیرد اینست که ازدیگر اسبداران منطقه سوال شود و از آنها بخواهید تجربیاتشان را در اختیار شما قرار داده و از مهارت ها و اخلاقیات دامپزشکشان شما را آگاه سازند.اینکه بیشترین مهارت آنها در چه زمینه ایست؟ لنگش ،بیماریهای مربوط به دندان و....با جمع آوی این اطاعات و مقایسه داده ها،در نهایتیک یا دو نفر جهت مصاحبه انتخاب خواهند شد. قبل از آن بهتر است از اطلاعات مربیان، نعل بندها و دیگر کسانی که به نوعی با اسب سروکار دارند نیزاستفاده نمود.


مصاحبه با دامپزشک:


پس از انتخاب فرد مورد نظر،حتما" قبل از بستن قرارداد، با ایشان باید مصاحبه ای صورت گیرد. سوالات مهمی که در این گفتگو باید به آنها پاسخ داده شود از این قرار است : 1-چه مدتی است دراین زمینه فعالیت دارند. 2-تخصص ایشان چیست. 3-چرا این گرایش را انتخاب کرده ند. 4-هزینه ویزیت ایشان چه در مواقع عادی و چه در مواقع اضطراری مثل نیمه های شب و یا روزهای تعطیل به چه میزان می باشد. 5-از پرسیدن در مورد مدرک ایشان و مهارتشان،اینکه کجا و چکونه آموزش دیده اند،نهراسید بخصوص اگر بدنبال فردی هستید که در زمینه طب سوزنی و یا ماساژ درمانی نیز تخصص داشته باشد.

پس از مصاحبه اگر زمان واکسیناسیون و یا هر اقدام غیردرمانی در برنامه زمانی خوددارید، از او بخواهید این کار را انجام دهد تا هم نحوه برخورد با اسب و شخص خودتان را بسنجید و هم از نزدیک نحوه عملکرد ایشان را شاهد باشید. بهتر اینست که قبل از تصمیم گیری نهایی یک نوبت هم کار ایشان را حین تشخیص و درمان ملاحظه نمایید.حتما" قبل از بستن قرارداد، از برنامه کاری ایشان در مواقع اضطراری،نیمه شب و روزهای تعطیل جویا شوید. اینکه آیا ایشان 24ساعته در دسترس و آماده ارائه خدمات دامپزشکی می باشند ویا شخص و یا مرکز درمانی مشخصی رامعرفی می نمایند؟ این نکته بسیار حائز اهمیت است، که در زمانهای ضروری بدون هیچگونه معطلی و نگرانی، پاسخگوی شما باشند.


تصمیم نهایی:


در نهایت، پس از بررسی موارد ذکر شده، فردی را گزینش نمایید که با شما ارتباط خوبی برقرار کند.اخلاق خوبی داشته باشد و با عشق و علاقه شرایط اسبتانرا شرح دهد که بخوبی وضعیت اسب را درک نمایید. نکته قابل توجه در اینست که شرایط جسمی-روحی، آموزشدادن به اسب و اهداف شخصی صاحب اسب برای دامپزشک اهمیت داشته باشد و در برآوردن این خواسته ها از هیچ تلاشی دریغ ننماید. در مواقعاضطراری یا خودش و یا شخص دیگری به کمک شما بیاید.اینکه از چه مرکزیادانشگاهی مدرکش را اخذ نموده آن اندازه مهم نیست که میزان علاقه، توجه، پیگیری و دلسوزی این فرد بعنوان یک دامپزشک می تواندحائز اهمیت باشد.

در صورتیکه دامپزشک یک فرد مسئولیت پذیر و با خلق و خوی حسنه باشد، در مواردی که خودش تشخیص دهد که بخوبی نمی تواند بخشی از کار را انجام دهد،بمنظور بهترشدن وضعیت موجود،به عدم توانایی خود دربرطرف نمودن مشکل اذعان نموده و کار را به شخص دیگری واگذار می نماید و گاها" نهایت تلاش خود را بعمل آورده تا مشکل برطرفشود و حتما" بازآموزی بمنظور ارتقای کیفیت کار خود را در برنامه داشته و با جان و دل پیگیر آن می باشد.